Företrädesemission
This information is also available in English
aXichems styrelse beslutade den 23 februari 2023, att med stöd av bolagsstämmans bemyndigande, genomföra en emission av aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare om cirka 50 MSEK före emissionskostnader (”Företrädesemissionen”).
Företrädesemissionen täcks till 70 procent av tecknings- och garantiåtaganden. Emissionen genomförs för att skala upp verksamheten i samband med planerad kommersialisering av aXiphen® inom fjäderfäfoder samt för att återbetala en del av det konvertibellån som upptogs i april 2022. Styrelsen har vidare beslutat att uppta ett nytt konvertibellån från Formue Nord om cirka 10,53 MSEK.
Preliminär tidsplan avseende Företrädesemissionen
2 mars 2023 |
Sista dag för handel inklusive rätt att delta i Företrädesemissionen |
3 mars 2023 |
Första dag för handel exklusive rätt att delta i Företrädesemissionen |
3 mars 2023 |
Offentliggörande av Prospekt (förväntat datum) |
6 mars 2023 |
Avstämningsdag |
8 mars – 22 mars 2023 |
Teckningsperiod |
8 mars – 17 mars 2023 |
Handel i teckningsrätter |
8 mars 2023 |
Tills dess att Företrädesemissionen är registrerad vid Bolagsverket – Handel i Betalda Tecknade Aktier (”BTA”) |
24 mars 2023 |
Förväntat datum för publicering av resultat i Företrädesemissionen |
Prospekt
Fullständiga villkor för Företrädesemissionen och annan information om Bolaget kommer att finnas i Prospektet som förväntas offentliggöras av Bolaget omkring den 3 mars 2023.