aXichem offentliggör preliminärt utfall i företrädesemissionen
February 27, 2026
aXichem offentliggör preliminärt utfall i företrädesemissionen
Back

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, HELT ELLER DELVIS, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, HONGKONG, JAPAN, KANADA, NYA ZEELAND, RYSSLAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTION ELLER OFFENTLIGGÖRANDE AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA OLAGLIG ELLER KRÄVA YTTERLIGARE ÅTGÄRDER ÄN SÅDANA ÅTGÄRDER SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. VÄNLIGEN SE ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE.

aXichem AB (publ) (”aXichem” eller “Bolaget”) meddelar idag preliminärt utfall i den fullt garanterade företrädesemission av aktier och teckningsoptioner (”Units”) som offentliggjordes den 3 februari 2026, och vars teckningsperiod avslutades idag den 27 februari 2026 (”Företrädesemissionen”). Det preliminära utfallet indikerar att 5 811 108 Units, motsvarande cirka 69 procent av Företrädesemissionen, tecknades med stöd av uniträtter. Därtill tecknades 942 213 Units utan stöd av uniträtter, motsvarande cirka 11 procent av Företrädesemissionen. Därmed kommer 1 691 665 Units tecknas enligt de garantiåtaganden som ingåtts, motsvarande cirka 20 procent av Företrädesemissionen. Totalt kommer 8 444 986 Units tecknas, motsvarande 100 procent av Företrädesemissionen. Genom Företrädesemissionen tillförs aXichem cirka 11 MSEK före emissionskostnader.

Preliminärt utfall

Företrädesemissionen omfattade högst 8 444 986 Units. 5 811 108 Units, motsvarande cirka 69 procent av Företrädesemissionen, tecknades med stöd av uniträtter. Därtill har anmälningar mottagits om att teckna 942 213 Units utan stöd av uniträtter, motsvarande cirka 11 procent av Företrädesemissionen. 1 691 665 Units, motsvarande cirka 20 procent av Företrädesemissionen, kommer att tecknas av garanter som lämnat garantiåtaganden i samband med Företrädesemissionen. Företrädesemissionen kommer att bli tecknad till 100 procent och aXichem tillförs cirka 11 MSEK före emissionskostnader.

Besked om tilldelning

De som har tecknat Units utan stöd av uniträtter kommer att tilldelas Units i enlighet med de principer som har angivits i det informationsmemorandum som har upprättats med anledning av Företrädesemissionen och som offentliggjordes av Bolaget den 13 februari 2026. Besked om tilldelning till de personer som tecknat Units utan uniträtter förväntas distribueras omkring den 2 mars 2026. Tecknade och tilldelade Units ska betalas kontant i enlighet med instruktionerna på avräkningsnotan. Investerare som har tecknat via en förvaltare kommer att erhålla meddelande om tilldelning i enlighet med deras respektive förvaltares förfaranden. Endast de som har tilldelats Units kommer att meddelas.

Slutligt utfall och handel med BTU

Det slutliga utfallet i Företrädesemissionen förväntas att publiceras omkring den 2 mars 2026. Handel med BTU (betald tecknad Unit) bedrivs för närvarande på Nasdaq First North Growth Market och kommer att avslutas när Företrädesemissionen har registrerats hos Bolagsverket. Registrering hos Bolagsverket beräknas ske omkring vecka 11, 2026. BTU kommer då att konverteras till aktier och teckningsoptioner av serie TO2A.

Finansiella rådgivare, legala rådgivare och emissionsinstitut

Västra Hamnen Corporate Finance AB är finansiell rådgivare och Advokatfirman Lindahl är legal rådgivare åt aXichem i samband med Företrädesemissionen. Nordic Issuing agerar emissionsinstitut.

För mer information:

Torsten Helsing,

VD, aXichem AB, telefon: +46 706 86 33 55

E-post: torsten.helsing@axichem.com

eller besök: www.axichem.com

Certified adviser åt aXichem är Västra Hamnen Corporate Finance AB.

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 27 februari 2026 kl 18:00 CET. 

Om aXichem  

aXichem utvecklar, patenterar och marknadsför naturanaloga industrikemikalier, det vill säga syntetiskt framställda substanser som har likartade och jämförbara egenskaper som naturliga substanser. Bolagets första produkt är phenylcapsaicin, som Bolaget kommersialiserar under två varumärken, aXiphen® och aXivite®, som ingrediens i djurfoder respektive kosttillskott. Verksamheten är uppdelad i tre marknadsområden med olika applikationer för phenylcapsaicin: som ingrediens i foder för fjäderfän, så som kyckling och kalkon; som ingrediens i kosttillskott för tarmhälsa, viktkontroll samt sport och träning; samt som ingrediens i kosttillskott för biotillgänglighetsförstärkning av curcumin och melatonin.

aXichem är listat på Nasdaq First North Growth Market. Mer information finns på www.axichem.com

Viktig information

Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner. Mottagare av detta pressmeddelande i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har publicerats, offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana restriktioner. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan att, förvärva eller teckna några värdepapper i Bolaget i någon jurisdiktion.

Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt förordning (EU) 2017/1129 och direktiv 2003/71/EG (tillsammans med relevanta implementeringar och delegerade förordningar, ”Prospektförordningen”) och det kommer inte upprättas något prospekt med anledning av erbjudandet. Inbjudan till berörda personer att teckna units i Bolaget kommer endast att ske genom det informationsdokument som Bolaget kommer att offentliggöra inför teckningsperioden.

De värdepapper som beskrivs häri har inte och kommer inte att registreras i enlighet med den vid var tid gällande United States Securities Act från 1933 (”Securities Act”) eller annan värdepapperstillsynsmyndighet i någon stat eller annan jurisdiktion i USA, och får inte erbjudas eller säljas i USA (såsom definierat i Regulation S enligt Securities Act) med undantag för tillämpligt undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av, registreringskraven enligt Securities Act och i enlighet med tillämplig värdepapperslagstiftning. Varken detta dokument eller information här i utgör eller ingår i ett erbjudande om att sälja eller uppmanar att förvärva värdepapper i USA. Det kommer inte att erbjudas några värdepapper till allmänheten i USA.

I Storbritannien riktas detta pressmeddelande enbart till personer som utgör ’kvalificerad investerare’ i enlighet med definitionen av UK Prospectus Regulation och som (i) har professionell erfarenhet i ärenden relaterade till investeringar under artikel 19(5) i som vid var tid gällande Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 (”Ordern”), eller (ii) är personer som omfattas av Artikel 49(2)(A) till (D) i Ordern, eller (iii) till vilka det på annat sätt lagligen kan kommuniceras. För dessa ändamål, avser benämningen ’UK Prospectus Regulation’ förordning EU 2017/1129 som utgör en del av nationell rätt i Storbritannien i enlighet med inhemsk lagstiftning, European (Withdrawal) Act 2018.

Inom det europeiska ekonomiska samarbetsområdet (”EES”) lämnas inget erbjudande av aktier eller andra värdepapper till allmänheten i något annat land än Sverige. I andra medlemsländer i den Europeiska Unionen (”EU”) kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med undantag i Prospektförordningen.

Detta pressmeddelande kan innehålla viss framåtriktad information som återspeglar Bolagets aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som ”avses”, ”bedöms”, ”förväntas”, ”kan”, ”planerar”, ”uppskattar” och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att väsentligen skilja sig från vad som uttalas i framåtriktad information.

Back