aXichem AB (publ), delårsrapport januari – mars 2026
May 21, 2026
aXichem AB (publ), delårsrapport januari – mars 2026
Back

aXichems utveckling under perioden 2026-01-01—2026-03-31

I denna delårsrapport presenteras koncernen aXichem, vilken består av aXichem AB (publ), Incendia Pharma AB och aXichem AS (Norge). Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.

aXichems utveckling 2026-01-01 – 2026-03-31

Omsättning och resultat

Koncernens nettoomsättning uppgick till 3 826 tkr (3 387 tkr).
Rörelseresultatet uppgick till -2 826 tkr (-5 876 tkr).

Koncernens resultat efter skatt uppgick till -2 883 tkr (-5 876 tkr).
Finansiellt netto -57 tkr (0 tkr).

Kassaflöde och finansiell ställning

Koncernens likvida medel uppgick den 31 mars 2026 till 4 000 tkr (9 653 tkr).
Soliditeten uppgick till 93% (87%).

Investeringar

Investeringar i immateriella, materiella eller finansiella anläggningstillgångar har hittills i år gjorts med 829 tkr (1 746 tkr).

Avskrivningar

Avskrivningar av immateriella och materiella anläggningstillgångar har hittills i år gjorts med 1 245 tkr (1 143 tkr).

Aktiedata

Resultat per den 31 mars 2026 motsvarar efter skatt ett resultat per aktie om -0,05 kr (-0,10 kr).

Eget kapital per aktie vid periodens slut uppgick till 0,88 kr (1,09 kr).

Väsentliga händelser under perioden

  • Den 15 januari 2026 meddelade bolaget den formella publiceringen av bolagets senaste kliniska studie, ”Direkt tillskott av phenylcapsaicin förbättrar träningsprestation hos CrossFit®-tränade vuxna”, i den prestigefyllda Journal of the International Society of Sports Nutrition (JISSN). Efter publiceringen av preliminära resultat i mars 2025 ger denna slutgiltiga, expertgranskade publikation den definitiva vetenskapliga grunden för aXivite® (phenylcapsaicin) inom elitidrott och högintensiv funktionell träning.
  • Den 20 januari 2026 meddelades att Europeiska livsmedelssäkerhetsmyndigheten (EFSA) uppdaterat informationen gällande aXichems ansökan om godkännande av fodertillsats i EU för phenylcapsaicin på EFSA:s webbplats. EFSA meddelade ett förväntat stopp för hanteringen till den 16 mars 2026 och kommer att kontakta företaget med frågor gällande den tekniska dokumentationen.
  • Den 29 januari 2026 kommunicerade aXichem att man mottagit en begäran från EFSA om ytterligare data inom tre områden i den tekniska dokumentationen. Torsten Helsing, VD, aXichem, kommenterar: ”Vårt team har i samarbete med våra professionella vetenskapliga rådgivare genomfört en inledande granskning av EFSA:s förfrågningar och kommentarer. Vi har påbörjat arbetet med att sammanställa den begärda informationen, inklusive ytterligare data, och som uppgiften ser ut idag ser vi ingen anledning att inte kunna svara på EFSA:s begäran inom den tid som anges i det kommunicerade klockstoppet.”
     
  • Den 3 februari 2026 meddelades att styrelsen, med stöd av bolagsstämmans bemyndigande från den 18 juni 2025, beslutat att genomföra en emission av aktier och teckningsoptioner (”Units”), med företrädesrätt för befintliga aktieägare, om cirka 11 MSEK före emissionskostnader. Varje befintlig aktie berättigade till en (1) uniträtt. Sju (7) uniträtter berättigade innehavaren att teckna en (1) unit. En Unit består av en A-aktie och en teckningsoption av serie TO2A. Teckningskursen per Unit uppgår till 1,30 SEK. Teckningsoptionerna ges ut vederlagsfritt. Företrädesemissionen omfattas till 100 procent av tecknings- och garantiåtaganden samt teckningsavsikter. Likviden från emissionen avses användas till att stärka rörelsekapitalet för att finansiera lageruppbyggnad, säkerställa leveransförmåga och stödja den ökande efterfrågan på bolagets produkter.
  • Den 2 mars 2026 offentliggjordes utfallet av Företrädesemissionen. Företrädesemissionen tecknades till 100 procent och aXichem tillfördes cirka 11 MSEK före emissionskostnader. Företrädesemissionen omfattade högst 8 444 986 Units. Teckningen fördelade sig enligt följande: 5 811 108 Units, motsvarande cirka 69 procent, tecknades med stöd av uniträtter. Därtill mottogs anmälningar om att teckna 942 213 Units utan stöd av uniträtter, motsvarande cirka 11 procent av Företrädesemissionen. 1 691 665 Units, motsvarande cirka 20 procent av Företrädesemissionen, tecknades av garanter som lämnat garantiåtaganden i samband med Företrädesemissionen.
  • Den 10 mars 2026 meddelades att en riktad emission av 169 230 units genomförts till en garant som ingått garantiåtagande i den företrädesemission av units som offentliggjordes den 3 februari 2026 och som valt att erhålla garantiersättning i form av nyemitterade units. Teckningskursen i Ersättningsemissionen uppgick till 1,30 SEK per unit, vilket motsvarade teckningskursen i Företrädesemissionen. Genom Ersättningsemissionen ökar antalet A-aktier i aXichem med 169 230 aktier, från 67 559 891 aktier till 67 729 121 aktier, och aktiekapitalet ökar med 33 846 SEK, från 13 511 978,20 SEK till 13 545 824,20 SEK, motsvarande en utspädningseffekt om cirka 0,25% procent av röster och kapital i Bolaget. Om samtliga teckningsoptioner av serie TO2A, som emitteras som del av Ersättningsemissionen, utnyttjas för teckning av nya A-aktier i Bolaget kommer antalet aktier att öka med ytterligare 169 230 aktier.
     
  • Den 16 mars 2026 meddelade bolaget att man lämnat in svar på de frågor som tidigare erhållits från Europeiska livsmedelssäkerhetsmyndigheten (EFSA) angående den tekniska dokumentationen i bolagets ansökan om Feed Additive-godkännande för phenylcapsaicin i EU.
     
  • Den 18 mars 2026 meddelades att bolaget erhållit produktregistrering i Brasilien för phenylcapsaicin som tillsats i foder till idisslare. Bakgrunden till produktregistreringen är de tidigare kommunicerade lovande resultaten i en explorativ fältutvärdering som genomfördes i Brasilien med aXiphen® tillsatt i fodret till Girolando-mjölkkor, data som bekräftades i en 90-dagars kontrollerad studie, där aXiphen® utvärderades hos mjölkkor av rasen Jersey.Phenylcapsaicin är därmed registrerat i Brasilien som fodertillsats för idisslare, samt för fjäderfä och svin.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens slut

  • Den 8 april 2026 meddelade bolaget data från slutrapporten i en kontrollerad studie med Jersey-kor som fått aXiphen i fodret. Data bekräftar att phenylcapsaicin i foder till mjölkkor ger ökad mjölkproduktion samt flera viktiga hälsofördelar så som bättre termisk reglering och bättre juverhälsa.
  • Den 7 maj 2026 meddelades den kommersiella lanseringen av aXiphen® ruminant (phenylcapsaicin). Leveranser av produkten har påbörjats i Brasilien, med den första skeppningen på sex ton, levererad från den lokala distributörens lager, till Tecnobeef, ett ledande brasilianskt företag inom precisionsnäring för nötkreatur. Leveransen markerar starten på den inledande kommersiella fasen i Brasilien för aXiphen® ruminant efter produktregistreringen för idisslare tidigare i år.

VD har ordet

Nettoomsättningen uppgår till 3 826 tkr och kommer från försäljning av aXivite i Europa och i USA, och den ligger något över nivån vid motsvarande period förra året. Rörelseresultatet för första kvartalet 2026 uppgår till -2 826 tkr, vilket är en förbättring jämfört med första kvartalet föregående år. Detta beror i första hand på minskade kostnader kopplade till vår ansökan om godkännande för phenylcapsaicin som Feed Additive i EU. Bolagets totala likviditet uppgick vid periodens slut till 9 miljoner kronor, inklusive icke utnyttjad checkräkningskredit

EFSA frågade – vi svarade
Under första kvartalet har arbetet fortsatt med EU-ansökan avseende Feed Additve godkännande för aXiphen® (phenylcapsaicin) som salmonellahämmande tillsats i fjäderfäfoder. I januari uppdaterade europeiska livsmedelssäkerhetsmyndigheten (EFSA) informationen på sin hemsida gällande vår ansökan. Ni som följt arbetet med ansökan vet att processen kan ta tid och inte är allt igenom förutsägbar, trots att det finns en processbeskrivning och kommunicerade datum. Man får helt enkelt ta det som det kommer. EFSA meddelade ett så kallat “clock stop” i handläggningen fram till den 16 mars. Frågorna från EFSA rörde ytterligare sammanställningar av information och data, som redan fanns tillgängliga i studierapporterna, särskilt avseende effekt och säkerhet, men som behövde preciseras. Svaren och materialet lämnades in inom utsatt tid och granskningen pågår. De datum som för närvarande anges på myndighetens webbplats för vår ansökan är dock inte helt i linje med hur processen normalt beskrivs enligt gällande riktlinjer. I dagsläget har aXichem ingen ytterligare ny information att kommunicera.

Utökad registrering och spännande utveckling i Brasilien för aXiphen
I Brasilien har aXichem ett godkännande för användning som tillsats i foder till fjäderfän och till svin. I mars kunde vi meddela att detta godkännande nu även omfattar användning i foder till idisslare. Detta är ett marknadssegment som vi nu griper oss an på initiativ av vår distributör Chr. Olesen, som redan under förra året såg intresse hos mjölkproducenter. Ett fälttest gjordes på mjölkkor av rasen Girolando och resultaten indikerade positiv effekt på mjölkproduktion. Fälttestet följdes upp i en 2+8 veckor kontrollerad studie, där aXiphen® utvärderades hos mjölkkor av en annan ras, Jersey-kor. I den kontrollerade studien fick en grupp på 14 Jersey-kor 1 g aXiphen®/dag i sin foderblandning, medan kontrollgruppen om 14 kor utfodrades med samma foder men utan aXiphen®. Data visar mycket intressanta resultat. aXiphen® ger effekt inom flera områden som är viktiga för djurens hälsa och välbefinnande, vilket påverkar mjölkproduktionen positivt. Mjölkproduktionen var 9% högre i den behandlade gruppen jämfört med kontrollgruppen, vilket i studien motsvarade en ökning med 1,6 kg mjölk per ko och dag. Verkningsmekanismen tycks inte vara rasspecifik, då de positiva effekterna observerades hos såväl Girolando som Jersey.

Efter periodens slut kunde vi meddela att den första leveransen av produkten, som för segmentet döpts till aXiphen® ruminant, har gjorts i Brasilien. Sex ton har levererats från Chr. Olesens lager till Tecnobeef, ett ledande brasilianskt företag inom precisionsnäring för nötkreatur. Tecnobeef ser att de goda effekter som aXiphen® ruminant visat i tester med mjölkkor även kan gagna biffkor när det gäller djurhälsa och tillväxt. Vi ser fram emot den fortsatta utvecklingen för vår produkt i det här segmentet, som är ett segment med bra marginaler och hittills en snabb implementering.

När det gäller aXiphen® poultry, som vi marknadsför som fodertillsats för fjäderfän, pågår den tekniska implementering hos den kycklingproducent i Brasilien som slutförde tester med produkten under slutet av förra året. Under den period som vi nu varit aktiva på marknaden i Brasilien med aXiphen® poultry har det framkommit ett behov av att förbättra kostnadseffektiviteten för kunden vid användning av produkten. För att möta detta behov kommer vi inom kort att introducera en ny koncentration av aXiphen® poultry. Utöver att detta kommer att stärka aXiphens övergripande konkurrenskraft ger det oss också en tydlig differentiering mellan segmenten aXiphen® poultry och aXiphen® ruminant.

aXivite® visar fortsatt styrka
aXivite® har under kvartalet stått för bolagets försäljning, med en försiktigt men likväl viktig ökning jämfört med motsvarande kvartal förra året. Intäkterna kommer från kunder i såväl Europa som i USA. I Europa är det oförändrat Spanien och Italien som visar mest aktivitet.

I början av året publicerades den artikel vi länge väntat på med de kompletta resultaten från en studie med aXivite® och CrossFit®-utövare som genomfördes i början av förra året. Artikeln publicerades i den ansedda tidskriften Journal of the International Society of Sports Nutrition (JISSN). Det är en studie som förstärker den vetenskapliga grund som aXivite® byggt upp. Dr. Pablo Jiménez Martínez och hans team i Spanien, undersökte 50 tränade CrossFit®-utövare, 25 män, 25 kvinnor. Resultaten visar att en engångsdos på 2,5 mg phenylcapsaicin (aXivite®) ger betydande fysiologiska fördelar genom överlägsen mekanisk prestation, ökad uthållighet och snabbare återhämtning. Det kan inte nog understrykas hur viktig den här typen av studier är för att stärka trovärdigheten inom kosttillskottsanvändning allmänt och för aXivite® och phenylcapsaicin i synnerhet.

Bra intresse för aXichems företrädesemission stärkte kassan
Under kvartalet genomförde aXichem en företrädesemission av units. Jag är mycket tacksam och glad över det intresse som visats från våra aktieägare, större som mindre, för att bidra till aXichems framgång genom sitt deltagande i emission. Det betyder mycket. Företrädesemissionen tecknades till 100 procent och bolaget tillfördes cirka 11 MSEK före emissionskostnader. Teckningen i emissionen visade att motsvarande cirka 69 procent tecknades med stöd av uniträtter och cirka 11 procent tecknades utan rätter. Återstående cirka 20 procent tecknades av garanter som lämnat garantiåtaganden i samband med företrädesemissionen.
 

 Aktieägare hälsas välkomna till årsstämma den 17 juni 2026
aXichems årsstämma hålls den 17 juni 2026, klockan 10:00 i våra lokaler på Södergatan 26 i Malmö. Kallelse och årsredovisning kommer i vanlig ordning att gå ut genom pressmeddelande och tillsammans med övriga handlingar att finnas tillgängliga på vår hemsida. Jag hälsar alla aktieägare varmt välkomna.

Torsten Helsing, VD

Om aXichem AB (publ)

aXichems affärsidé är att utveckla, patentera och marknadsföra naturanaloga industriföreningar. aXichems produkt är en capsaicinanalog, phenylcapsaicin, som är ett syntetiskt framställt och patenterat capsaicin. Eftersom phenylcapsaicin är syntetiskt framställt har det ett antal fördelar jämfört med naturligt capsaicin, såsom en kontrollerbar kvalitet och produktionsprocess.

Produkten har fördelar som gör den kommersiellt intressant inom flera användningsområden, till exempel som ingrediens i djurfoder, som ingrediens i kosttillskott, samt som bioförstärkare. aXichem marknadsför för närvarande produkten under olika varumärken inom två prioriterade områden: aXivite® som ingrediens i kosttillskott och aXiphen® som tillsats i djurfoder. aXiphen® har visat egenskaper som tillväxtfrämjare och antisalmonellaingrediens i studier gjorda i kommersiella miljöer för fjäderfäproduktion. Inom marknadssegmentet kosttillskott ingår aXivite® idag i flera produkter för viktkontroll, förbättrad ämnesomsättning, tarmhälsa samt sport och träning.

aXichem har som mål att bli en global leverantör av industriella naturliga analoga kemikalier till aktörer inom den kemiska industrin, som tillverkar produkter som innehåller aXichems råvaror. Bolagets aktie är noterad på NASDAQ First North sedan 2013.

Framtidsutsikter

aXichem fortsätter arbetet med kommersialiseringen av phenylcapsaicin under varumärkena aXiphen®, som tillsats i foder för fjäderfä, gris och idisslare, samt aXivite®, som hälsofrämjande ingrediens i kosttillskott.

Inom affärsområdet kosttillskott har bolaget sedan 2018 godkännande för marknadsföring och försäljning av phenylcapsaicin enligt GRAS food i USA och sedan 2019 godkännande enligt Novel Food för marknadsföring och försäljning inom EU. Bolaget arbetar aktivt med försäljning av aXivite® på dessa båda marknader och förväntar sig en fortsatt ökande försäljning inom områdena tarmhälsa, träning och viktkontroll, där produkten i vetenskapliga studier visat en positiv effekt.

Inom affärsområde djurfoder fick bolaget sitt första Feed Additive-godkännande i december 2023, då phenylcapsaicin godkändes i Brasilien för marknadsföring ochförsäljning som tillsats i fjäderfäfoder respektive svinfoder. Lansering skedde under 2024 i samarbete med distributören Chr. Olesens team i Brasilien, vilket resulterade i en order, för leverans genom avrop, om 7 MSEK i februari 2025.

I början av 2022 lämnade aXichem in ansökan om Feed Additive-godkännande inom EU för phenylcapsaicin som tillsats i kycklingfoder. Bolaget uppmanades i slutet av 2023 att komplettera vissa data i ansökan. Under 2024-2025 har aXichem genomfört de studier som krävs för att fylla datagapen och kompletteringarna lämnades till EU 1 juli 2025. I januari 2026 fick bolaget uppföljande frågor från Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet, EFSA, som besvarades i mars 2026. Handläggningsprocessen pågår.

Ansökningar om marknadsgodkännande för användning av phenylcapsaicin i djurfoder i USA respektive Indien är förberedda. Dock har bolaget valt att för aXiphen®prioritera etableringen i Brasilien respektive godkännande i EU, samt för aXivite® fortsatt kommersialisering i USA och EU.

Bolaget bedömer att man under de kommande åren kommer att se en successivt ökande orderingång inom såväl djurfoder som kosttillskott.

Finansiering

Den 3 februari 2026 meddelades att styrelsen, med stöd av bolagsstämmans bemyndigande från den 18 juni 2025, beslutat att genomföra en emission av aktier och teckningsoptioner (”Units”), med företrädesrätt för befintliga aktieägare, om cirka 11 MSEK före emissionskostnader. En Unit bestod av en A-aktie och en teckningsoption av serie TO2A. Teckningskursen per Unit uppgick till 1,30 SEK. Teckningsoptionerna gavs ut vederlagsfritt. Företrädesemissionen omfattades till 100 procent av tecknings- och garantiåtaganden samt teckningsavsikter. Likviden från emissionen avses användas till att stärka rörelsekapitalet för att finansiera lageruppbyggnad, säkerställa leveransförmåga och stödja den ökande efterfrågan på bolagets produkter.

Den 2 mars 2026 offentliggjordes utfallet av emissionen. Företrädesemissionen tecknades till 100 procent och aXichem tillfördes cirka 11 MSEK före emissionskostnader. Företrädesemissionen omfattade högst 8 444 986 Units. Teckningen fördelade sig enligt följande: 5 811 108 Units, motsvarande cirka 69 procent, tecknades med stöd av uniträtter. Därtill mottogs anmälningar om att teckna 942 213 Units utan stöd av uniträtter, motsvarande cirka 11 procent av Företrädesemissionen. 1 691 665 Units, motsvarande cirka 20 procent av Företrädesemissionen, tecknades av garanter som lämnat garantiåtaganden i samband med Företrädesemissionen. Genom Företrädesemissionen ökade antalet aktier i aXichem med 8 444 986 A-aktier, från 59 114 905 aktier till 67 559 891 aktier, och aktiekapitalet ökade med 1 688 997,20 SEK, från 11 822 981,00 SEK till 13 511 978,20 SEK. För befintliga aktieägare som inte deltog i Företrädesemissionen innebar detta en utspädningseffekt om cirka 12,5% procent av röster och kapital i Bolaget. Den 10 mars meddelades att bolaget genomfört en riktad emission av 169 230 units till en garant som ingått garantiåtagande i den företrädesemission av units som offentliggjordes den 3 februari 2026 och som valt att erhålla garantiersättning i form av nyemitterade units. Teckningskursen i Ersättningsemissionen uppgick till 1,30 SEK per unit, vilket motsvarade teckningskursen i Företrädesemissionen. Genom Ersättningsemissionen ökade antalet A-aktier i aXichem med 169 230 aktier, från 67 559 891 aktier till 67 729 121 aktier, och aktiekapitalet ökar med 33 846 SEK, från 13 511 978,20 SEK till 13 545 824,20 SEK, motsvarande en utspädningseffekt om cirka 0,25% procent av röster och kapital i Bolaget.

Om samtliga teckningsoptioner av serie TO2A utnyttjas för teckning av nya aktier i Bolaget kommer antalet A-aktier att öka med ytterligare 8 614 216 aktier till totalt 76 174 107 aktier och aktiekapitalet kommer att öka med ytterligare 1 722 843,20 SEK till 15 234 821,40 SEK.

Incitamentsprogram – Personaloptioner

Vid årsstämman 31 maj 2022 beslutades om ett optionsprogram av serie 2022/2026 till anställda och nyckelpersoner i bolaget omfattande 400 000 optioner med rätt till teckning av 400 000 A-aktier. Per den 31 mars 2026 var 270 000 optioner tilldelade personal och nyckelpersoner, varav 253 125 var intjänade. Personaloptionerna tjänas in under 4 år, med en fjärdedel respektive år, förutsatt att deltagaren är anställd i eller på annat sätt engagerad i bolaget på tilldelningsdagen. Personaloptionerna tilldelas vederlagsfritt. Intjänade personaloptioner kan nyttjas under en treårsperiod, dock inte tidigare än tre år efter respektive tilldelningsdag. Varje personaloption ger rätt att teckna 1 A-aktie till en teckningskurs som motsvarar 140 procent av den volymvägda genomsnittskursen för bolagets A-aktie under de fem handelsdagar som närmast föregår den dag då personaloptionerna tilldelas. Teckningskursen och det antal A-aktier som varje personaloption berättigar till kan bli föremål för omräkning till följd av fondemission, split, emissioner eller liknande åtgärder. För att möjliggöra leverans av aktier enligt incitamentsprogrammet beslöts även om utgivande av högst 400 000 teckningsoptioner.

Ägarstruktur

För information om bolagets tio största ägare se bolagets hemsida www.axichem.com under Investor Relations/investor structure. För information om insynshandel se Finansinspektionens register.

Certified Adviser

Västra Hamnen Corporate Finance är aXichems Certified Adviser.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Regulativa frågor bedöms som den enskilt största risken för bolaget.

Det förändrade säkerhetsläget i Europa, och i flera andra delar av världen, har i dagsläget ingen direkt påverkan på aXichems verksamhet, men vi följer utvecklingen noga för att kunna hantera eventuella effekter.

Granskning

Denna delårsrapport är ej granskad av bolagets revisor.

Finansiell kalender          
Bokslutskommuniké 2025                   2026-02-19

Q1-rapport, jan – mars 2026               2026-05-21

Årsredovisning 2025                            2026-05-27

Årsstämma                                          2026-06-17

Q2-rapport, jan – juni 2026                  2026-08-27

Q3-rapport, jan – sept 2026                2026-11-26

Bokslutskommuniké 2026                    2027-02-25

Styrelsen och verkställande direktör försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget står inför.

Lund den 21 maj 2026

Styrelsen i aXichem AB (publ)

Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 maj 2026, kl 08:30 CET. Rapporten publiceras på bolagets hemsida under Investor Relations.
Direktlänk till rapporten:
https://www.axichem.com/investor-relations/#financial-reports

Kontaktperson för information

Torsten Helsing, VD

T. +46 70 686 33 55, E. torsten.helsing@axichem.se

Back